“Rusya, Sovyetler dönemindeki kontrolü ele geçirmek istiyor”

“Rusya, Sovyetler dönemindeki kontrolü ele geçirmek istiyor”
“Rusya, Sovyetler dönemindeki kontrolü ele geçirmek istiyor”

 

Rusya ’nın Ukrayna’nın doğusundaki Rus destekli ayrılıkçıların bulunduğu Donbas Bölgesindeki Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığını tanıması ve bölgeye askeri operasyon başlatmasına ilişkin Prof. Dr. Hasret Çomak, Doç. Dr. Ozan Örmeci ve Dr. Öğretim Üyesi Ahmet İlkay Ceyhan değerlendirmelerde bulundu.

“DONBAS YERALTI KAYNAKLARI BAKIMINDAN ÇOK ZENGİN OLAN BİR BÖLGE”

SSCB dağıldıktan sonra Rusya Federasyonu, 1997 ’de yapılan anlaşma ile Ukrayna ’nın sınırlarını tanımış olduğunu kaydeden İstanbul Kent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasret Çomak, “Rusya ’nın temel bir politikası var. SSCB döneminde Karadeniz ’de sağladığı kontrolü tekrar ele geçirmek istiyor. Bir Ukrayna toprağı olan Kırım ’ı 2014 ’de işgal ve ilhak etme suretiyle özellikle Karadeniz ’in kuzeyinde önemli bir kontrol alanı oluşturdu. Bölgede sadece Odessa kaldı. Donbas yeraltı kaynakları bakımından çok zengin olan bir bölge” diye konuştu.

 “NATO UKRAYNA ’YA MÜDAHALEDE BULUNAMAZ”

Rusya Federasyonu ’nun Ukrayna ’ya önce genel bir siber saldırı uyguladığını, müteakiben komuta kontrol merkezlerini, hava savunma sistemlerini, lojistik tesislerini bombaladığına değinen Çomak, “Harekatın Donbas bölgesiyle sınırlı olmadığını, siyasi hedefin Ukrayna ’daki anayasal iktidarı devirmek olduğunu, mevcut iktidarın devrilmesini müteakip ülkede istediği yönetimi iktidara getirmeyi amaçladığını ve bu suretiyle Ukrayna ’yı kontrol etmeyi hedeflediğini vurgulamıştır. Bu amaçla başkent Kiev başta olmak üzere pek çok stratejik hedeflere yönelik bir askeri harekâtın uygulandığını görüyoruz. Ukrayna ’nın genelinde son derece önemli hedeflerin etkisiz hale getirilmesi yönünde planların olduğu ortaya çıkıyor. Rusya Federasyonu, Ukrayna ’yı daima yapay bir devlet olarak görüyor. Ukrayna ve Gürcistan 2014 ’ten itibaren NATO ’ya girmeye çalıştılar. Kuzey Atlantik İttifakı ’nın (NATO) 30 üyesi var. NATO, prensip olarak kriz yaşayan ve krizlerin devam ettiği hiçbir ülkeyi kendi sistemine taşımaz. O nedenle; bu ülkeler NATO ’ya kabul edilmemişlerdir. Avrupa Birliği (AB), aynı zamanda bir Kolektif Güvenlik örgütüdür. Buna rağmen sadece Rusya Federasyonu ’na ekonomik nitelikte yaptırım uygulayabilir. Ukrayna NATO üyesi değildir. Bu nedenle NATO, Ukrayna ’ya müdahalede bulunamaz ve Ukrayna ’nın meşru savunmasına katılamaz. Rusya Federasyonu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ’nin daimi üyesidir. Bu nedenle Rusya Federasyonu aleyhine Güvenlik Konseyi ’nden herhangi bir yaptırım kararı çıkması mümkün değildir” diye konuştu.

“UKRAYNA, BM ŞARTI ’NIN 51 ’İNCİ MADDESİ GEREĞİNCE MEŞRU SAVUNMA HAKKINI KULLANMAKTADIR”

“Rusya Federasyonu, BM Şartı ’nın 2/4 maddesine aykırı olarak Ukrayna ’ya saldırmıştır” diyen Çomak açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

 Siyası hedef olarak anayasal iktidarı bu harekât ile devirmeyi hedeflemektedir. Bu nedenle ülkenin değişik bölgelerine uyguladığı askeri harekat ile kontrol etmeye çalışmakta ve uluslararası hukuk kurallarını devre dışı bırakan bir yaklaşımla hareket etmektedir. Uluslararası hukuk kurallarının değil, güçlünün hukukunun egemen olduğunu görmekteyiz. Rusya Federasyonu, uluslararası hukuka aykırı askeri harekâtıyla gelecekte uluslararası toplumda çok zor durumda kalacaktır. Ukrayna meşru savunma hakkını yalnız başına kullanabileceği gibi başka devletlerden de meşru savunmasına katılabilmesi için davette bulunabilir. Kolektif meşru savunma uluslararası hukuka göre saldırıya uğrayan devletin talebi üzerine mümkündür.

 “TÜRKİYE, FRANSA VE ALMANYA ARA BULUCU OLMAYA ÇALIŞTI”

 

Rusya – Ukrayna savaşının Türkiye ’ye etkilerini değerlendiren İstanbul Kent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim üyesi Doç Dr. Ozan Örmeci Savaştan dolayı ortaya çıkacak olan krizden en fazla Türkiye ve Almanya ’nın etkileneceğini belirterek şöyle konuştu:

 

“İki ülke arasında krizin çözülmesi konusunda Türkiye, Fransa ve Almanya ara bulucu olmaya çalıştı. Batının yaptırım rejimi karşısında Türkiye ’nin bu yaptırımın dışında kalması zor olabilir. Türkiye ’nin Rusya ’ya doğal gaz bağımlılığını kritik bir konu olarak görüyorum. Yakın zamana kadar bu bağımlılık oranı yüzde 50 olarak ifade ediliyordu. Son yıllarda bu bağımlılık düşürülmeye çalışıldı. Bu ortamda Türkiye ’yi çok zor kararlar bekliyor.”

 

“PUTİN ’İN ALDIĞI KARARLAR TÜRK EKONOMİSİ VE SİYASETİ İÇİN BÜYÜK ZARARLAR VERECEKTİR”

 

Son üç yıldır Türkiye ’ye en çok turistin Rusya ve Ukrayna ’dan geldiğinin altını çizen Örmeci, “Turizm sektörü de ciddi bir şekilde etkilenecektir. Rusya ’dan yaklaşık 5 ila 7 milyon arası ve Ukrayna ’dan ise 2 milyonu aşkın turist Türkiye ’ye geliyor. Kullandığımız doğalgazın fiyatı artabilir. Putin ’in aldığı kararlar Türk ekonomisi ve siyaseti için büyük zararlar verecektir. Türkiye ’nin yapabilirse yaptırımlar rejimine dâhil olmadan Rusya ’ya karşı Batı ittifakında olduğunu göstermesi gerekir” ifadelerini kullandı.

 

“TOPLUM BASKISINI BERTARAF ETMEYE ÇALIŞIYOR”

 

Rusya ’nın medya kullanımı üzerine değerlendirmelerde bulunan İstanbul Kent Üniversitesi Halka İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ahmet İlkay Ceyhan şu ifadeleri kullandı:

 

“Rusya, Ukrayna krizi çerçevesinde 2014 yılından itibaren yoğun bir şekilde medya ağlarını kullanıyor. Vladimir Putin medyanın gücünün farkında olan bir lider. Son dönemlerde vermiş olduğu örnekler bize bunu gösteriyor. Bunu iki türlü yapıyor: Medya diplomasisi öğelerini kullanarak kısa dönem mesajlarını resmi kurumlara medya üzerinden iletiyor. İkinci yöntem olarak da internet ve sosyal medya içeriklerinde eğlenceli öğeleri, “meme” denilen öğeleri ön plana çıkararak yaşanan durumun önemini yitirmesini ve toplum algısında daha düşük seviyede tutulmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra trol söylemi ile sosyal medya içerikleri Rusya nezdinde yeniden yazılarak Rusya politikaları destekleniyor. Putin, Volodimir Zelenski ile birlikte yapmış olduğu toplantıdaki tek uzun masayı örnek gösterebiliriz. Bu görsel hem diplomatik olarak iki uçta yer alma mesajını iletiyor, hem de sosyal medya da bu görselin tahterevalliye benzetilen versiyonunda toplum nezdinde daha düşük seviyede ve gülüp geçilecek bir konu olarak algılanması sağlanıyor. Buna ek olarak, küçük bir çocuğa Rusya’nın sınırlarını soran ve istediği cevabı alamayan Rus lider, “Rusya’nın sınırları yoktur” demesi medyanın yer aldığı her alanda mesajlarını konsolide edecek ortamı yakalama çabasını gösteriyor. Çeşitli politik hedeflerini kapsayan yapıları ön plana çıkaran medya söylemleri üretiyor. Gazetecileri ön plana çıkararak arabulucu yönlerini ön plana çıkarıyor. Resmi kanallarla iletişimi dolaylı yoldan kuruyorlar. Konunun dünya toplumu nezdindeki önemini azaltıyor. Toplum baskısını bir şekilde bertaraf etmeye çalışıyor. Resmi kanlardan bürokratları, devlet yöneticilerini, sivil toplum örgütlerini ve lobi faaliyetleri yöneten alanları kendi politikaları çerçevesinde ikna etmeye çalışıyor.” 

Japon yük gemisi Rus füzesi tarafından vuruldu: 1 yaralı

Japon yük gemisi Rus füzesi tarafından vuruldu: 1 yaralı

sizlere turkpartnerim.net farkıyla sunulmuştur

  

Leave a Reply

 • Tokat'ta yakalanan 40 kiloluk yayın balığı Amasya'da satışa sunuldu

  Tokat'ta yakalanan 40 kiloluk yayın balığı Amasya'da satışa sunuldu

  by on 29 Mart 2022 - 0 Comments

  Tokat’ın Almus Barajı gölüne avlanmak için giden balıkçı İlhami Aydın’ın ağına, dev yayın balığı takıldı. Güçlükle tekneye alınan, 1 metre 80 santim boyunda ve 40 kilo ağırlığında olan yayın balığı, götürüldüğü balıkçı tezgahında satışa çıkarıldı. Müşterilerin ilgi odağı olan yayın balığı, kilosu 75 TL’den satışa çıkarıldı. Balıkçı İlhami Aydın, “Tokat Almus Barajı’nda tuttuk. Sabah da Amasya’ya getirdik, tezgahımızda sergiliyoruz. […]

 • Süleyman Soylu'dan ortak bildiriye 'vatana ihanet' yorumu

  Süleyman Soylu'dan ortak bildiriye 'vatana ihanet' yorumu

  by on 31 Mart 2022 - 0 Comments

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da Hizmet İçi Eğitim Semineri’ne katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, 6 muhalefet partisinden oluşan ittifaka yönelik açıklamalarda bulundu. İttifak üyelerine sert bir dil kullanan Bakan Soylu, ortak bildiriyi ‘vatana ihanet’ olarak yorumladı. “İşin muhattabı bellidir. Bunun cevabını verecek.” diyen Soylu, “Net söylüyorum, aslı vatana ihanettir. Siz toplantı yaptınız, bir mutabakat […]

 • ABD Başkanı Biden'dan İstanbul'daki müzakereye ilişkin açıklama

  ABD Başkanı Biden'dan İstanbul'daki müzakereye ilişkin açıklama

  by on 30 Mart 2022 - 0 Comments

  ABD Başkanı Biden, Rusya ve Ukrayna heyetlerinin Türkiye ’deki müzakerelerini izlediklerini ve Rusya ’nın bundan sonraki adımlarını takip edeceklerini bildirdi. Ayrıntılar gelecek… sizlere turkpartnerim.net farkıyla sunulmuştur

 • Ankara'da terör operasyonları art arda geldi

  Ankara'da terör operasyonları art arda geldi

  by on 01 Nisan 2022 - 0 Comments

  Ankara ’da, terörle mücadele kapsamında çalışmalar aralıksız devam ediyor… DEAŞ silahlı terör örgütü mensuplarının üst üste yapılan başarılı operasyonlar sonrası toparlanmak amacıyla yeniden bir yapılanma yoluna gittikleri istihbaratı üzerine ekipler harekete geçti. Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve TEM Şube Müdürlükleri tarafından çalışmalar derinleştirildi. Örgütün DEAŞ terör örgütüne eleman kazandırmak ve mevcut örgüt mensuplarının finansını sağlamak […]

 • NBA'in yıldızları, ikinci kez Oscar'dan ödülle döndü

  NBA'in yıldızları, ikinci kez Oscar'dan ödülle döndü

  by on 28 Mart 2022 - 0 Comments

  ABD’nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen tören ile ödüle layık görülen kısa belgeselin baş yapımcıları arasında, Golden State Warriors’ın yıldızı Stephen Curry ile NBA’in efsane oyuncularından Shaquille O’Neal yer alıyor. Ligin eski efsane oyuncularından Larry Bird ve Oscar Robertson’ın görüşlerine yer verilen belgeselde, olimpiyat tarihinde kadınlarda ilk basketi atan ve NBA draftında seçilen tek […]