Sicili kabarık failler toplumda rahatça nasıl gezebiliyor?

Sicili kabarık failler toplumda rahatça nasıl gezebiliyor?
Sicili kabarık failler toplumda rahatça nasıl gezebiliyor?

Milliyet’ten Çiğdem Yılmaz’ın haberine göre; Türkiye’de 2 yılda sadece basına yansıyan 10 kadın ve 3 çocuk şartlı tahliye ya da izinle cezaevinden çıkan 8 hükümlü tarafından katledildi. Aynı şekilde yakın zamanda işlenen 9 kadın cinayetinin failinin de birden fazla suç kaydının olduğu ortaya çıktı. Konuyu Milliyet’e değerlendiren hukukçular ve STK temsilcileri şunları söyledi:

 
Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü: Yasal mevzuatta bulunan açıklık nedeniyle, failler suç dosyaları kabarık şekilde aramızda dolaşıyor. Ceza yasasının, indirimler bölümüne şiddet ve istismar faillerine indirim yapılamaması gerekiyor. Ceza mahkemeleri kanunda düzenlemeler yaparken, şiddet faili için zaman sınırını kaldırıp tutuklama vermeli ve denetimli serbestlik hakkı tanınmamalı. Bunların serbest olması göz göre göre ölümleri de beraberinde getiriyor. 

Ceza Hukuku Uzmanı Doç. Dr. Yılmaz Yazıcıoğlu: Türkiye’de felaket bir ceza infaz sistemi var. Belçika’da 4 kadını öldüren ve müebbet hapis cezası alan bugün Türkiye’de elini kolunu sallayarak geziyor. Bu kişi 30 yıl ceza alıyor 15 yıl yatıp çıkıyor. Daha kötüsü belli suçlarda 1 yıl kapalı infaz sisteminde geçiren kişileri hiçbir şeyine bakmazsın hemen açık cezaevine taşıyoruz. Bugün de, Kovid-19 sebebiyle dışarıya bırakarak ‘Buyur suç işlemeye devam edebilirsin’ diyoruz. Bu kişilerin topluma kazandırıldıktan sonra da takibin yapılması ve belli kurum ve müesseslerle destelenmesi gerekiyor. 

 
Yargıçlar Sendikası Üyesi Ceza Hakimi Hüseyin Nuh Köklü: Bir şahıs ömür boyu hapis cezası alsa bile, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi şarta tahliye hakkı diye bir sistem üretti. Burada asıl sorun şu; bu insanların ıslah olmadan dışarı çıkması. Amerika’da ceza izleme komiteleri oluyor, mahkum her yıl komisyonun önüne çıkıyor ve tekar karar veriliyor. Bizde adamın 20 kaydı var yine şartlı tahliye olmuş. Bunların cezaevlerinde tutulmak yerine belli adalarda iş yaptırılarak rehabilite ettirilmeleri gerekiyor.

Failler suç makinesi!

Denizli ’de Şebnem Şirin, 6 suçtan sabıkası bulunan erkek arkadaşı Furkan Zıbıncı tarafından öldürüldü. 
Çorum ’da Aslıhan Dal, birçok suç kaydı olan Polat Hatal tarafından öldürüldü. 
Ankara ’da Zeynep Erdoğan 13 suç kaydı bulunan kocası Mehmet Erdoğan tarafından öldürüldü. 
İstanbul ’da hemşire Ömür Erez ’i öldüren Rahmi Uygun ’un 20 suç kaydı olduğu ve ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs ’ suçundan 10 yıl cezaevinde kaldığı ortaya çıktı.
İstanbul ’da 18 suç kaydı bulunan Ozan Dum, 19 yaşındaki Hasret Dalkoparan ’ı katletti.
Muğla ’da 14 suç kaydı bulunan Selim Ahmet Kemaloğlu, Zeynep Şenpınar ’ı öldürdü. 
İstanbul ’da Fatma Mavi sabıkalı erkek arkadaşı Ergin Aktürk tarafından öldürüldü.
Meryem Yılmaz ’ı öldüren Erdal Dönmez ’in 10 fazla suç kaydının olduğu belirlendi.
Giresun ’da Sıla Şentürk ’ü katleden Hüseyin Can Gökçek ’in Sıla ’yı kaçırdığı için tutuklandığı ve 3 ay sonra serbest kaldığı ve 10 suçtan da kaydının olduğu öğrenildi.

 
‘İzinli ’ cinayetler!

İstanbul ’da çeşitli suçlardan sabıkası olan Tahsin Yüksekova, izinle cezaevinden çıktı, eşi Seyhan Yüksekova ile annesi Zülfiye Yüksekova ’yı öldürdü.

Gaziantep ’te Müslüm Aslan, eşi ağır yaralama suçundan tutuklandı. 4 ay sonra serbest kalan Aslan, kızı Ceylan Aslan ’ı katledildi.

Diyarbakır ’da infaz yasasıyla tahliye olan H. Polat eşi Nurcan Polat ’ı öldürdü.

Burdur ’da cezaevinden izinle çıkan Tarkan Altun boşanma aşamasında olduğu Sevil Altun ’u öldürdü.

Sakarya ’da 20 ’ye yakın suç kaydığı olan ve infaz düzenlemesiyle cezaevinden çıkan İsmail Karapekmez, eşi Zeynep Karapekmez ve eşinin annesi Meliha Ünlütürk ’ü öldürdü.

İstanbul ’da Serkan Kaymaz, cezaevinden izinli çıktığı gün eşi Gülcan Kaymaz ile 4 ve 6 yaşındaki iki çocuğunu öldürdü.

Balıkesir ’de cezaevinden izinle çıkan Recep Kırtay, eşi Çiğdem Kırtay ’ı öldürdü.

Antalya ’da cezaevinden Kovid-19 nedeniyle izinli çıkan Besat Doğan boşanma aşamasında olduğu Rabia Doğan ’ı  öldürüldü.

Samsun ’da yaralama suçundan girdiği cezaevinden izinli çıkan Faruk Yavuz, eşi Kamile Yavuz ’u öldürdü.

Güngören'de 52 yıllık binada çökme tehlikesi

Güngören’de 52 yıllık binada çökme tehlikesi

sizlere turkpartnerim.net farkıyla sunulmuştur

  

Leave a Reply

 • Tokat'ta yakalanan 40 kiloluk yayın balığı Amasya'da satışa sunuldu

  Tokat'ta yakalanan 40 kiloluk yayın balığı Amasya'da satışa sunuldu

  by on 29 Mart 2022 - 0 Comments

  Tokat’ın Almus Barajı gölüne avlanmak için giden balıkçı İlhami Aydın’ın ağına, dev yayın balığı takıldı. Güçlükle tekneye alınan, 1 metre 80 santim boyunda ve 40 kilo ağırlığında olan yayın balığı, götürüldüğü balıkçı tezgahında satışa çıkarıldı. Müşterilerin ilgi odağı olan yayın balığı, kilosu 75 TL’den satışa çıkarıldı. Balıkçı İlhami Aydın, “Tokat Almus Barajı’nda tuttuk. Sabah da Amasya’ya getirdik, tezgahımızda sergiliyoruz. […]

 • Süleyman Soylu'dan ortak bildiriye 'vatana ihanet' yorumu

  Süleyman Soylu'dan ortak bildiriye 'vatana ihanet' yorumu

  by on 31 Mart 2022 - 0 Comments

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da Hizmet İçi Eğitim Semineri’ne katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, 6 muhalefet partisinden oluşan ittifaka yönelik açıklamalarda bulundu. İttifak üyelerine sert bir dil kullanan Bakan Soylu, ortak bildiriyi ‘vatana ihanet’ olarak yorumladı. “İşin muhattabı bellidir. Bunun cevabını verecek.” diyen Soylu, “Net söylüyorum, aslı vatana ihanettir. Siz toplantı yaptınız, bir mutabakat […]

 • ABD Başkanı Biden'dan İstanbul'daki müzakereye ilişkin açıklama

  ABD Başkanı Biden'dan İstanbul'daki müzakereye ilişkin açıklama

  by on 30 Mart 2022 - 0 Comments

  ABD Başkanı Biden, Rusya ve Ukrayna heyetlerinin Türkiye ’deki müzakerelerini izlediklerini ve Rusya ’nın bundan sonraki adımlarını takip edeceklerini bildirdi. Ayrıntılar gelecek… sizlere turkpartnerim.net farkıyla sunulmuştur

 • Ankara'da terör operasyonları art arda geldi

  Ankara'da terör operasyonları art arda geldi

  by on 01 Nisan 2022 - 0 Comments

  Ankara ’da, terörle mücadele kapsamında çalışmalar aralıksız devam ediyor… DEAŞ silahlı terör örgütü mensuplarının üst üste yapılan başarılı operasyonlar sonrası toparlanmak amacıyla yeniden bir yapılanma yoluna gittikleri istihbaratı üzerine ekipler harekete geçti. Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve TEM Şube Müdürlükleri tarafından çalışmalar derinleştirildi. Örgütün DEAŞ terör örgütüne eleman kazandırmak ve mevcut örgüt mensuplarının finansını sağlamak […]

 • NBA'in yıldızları, ikinci kez Oscar'dan ödülle döndü

  NBA'in yıldızları, ikinci kez Oscar'dan ödülle döndü

  by on 28 Mart 2022 - 0 Comments

  ABD’nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen tören ile ödüle layık görülen kısa belgeselin baş yapımcıları arasında, Golden State Warriors’ın yıldızı Stephen Curry ile NBA’in efsane oyuncularından Shaquille O’Neal yer alıyor. Ligin eski efsane oyuncularından Larry Bird ve Oscar Robertson’ın görüşlerine yer verilen belgeselde, olimpiyat tarihinde kadınlarda ilk basketi atan ve NBA draftında seçilen tek […]